Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
-7.17 ℃ - България, София
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Сръбски учени и общественици до ЕС: Престъпният режим на Вучич съществува благодарение на подкрепата от Брюксел

Свят

Сръбски учени и общественици до ЕС: Престъпният режим на Вучич съществува благодарение на подкрепата от Брюксел

Сръбски учени и общественици до ЕС: Престъпният режим на Вучич съществува благодарение на подкрепата от Брюксел - Tribune.bg

Престъпният режим на Александър Вучич нямаше да може да продължи толкова дълго без двусмислената и непоследователна позиция на Европейския съюз спрямо Сърбия. Години наред Брюксел си затваряше очите за изстъпленията на управляващия режим и, което е още по-лошо, понякога открито го подкрепяше.

Това се казва в открито писмо на десетки сръбски академици, професори, писатели, журналисти, сценаристи, режисъори, художници и други известни публични личности до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, еврокомисаря по разширяването Марта Кос, до посланика на ЕС в Сърбия и до докладчика за Сърбия в Европейския парламент Тонино Пицула.

Публикуваме без съкращения откритото писмо на сръбските учени и известни публични личности.

"Като лидери на Европейския съюз, избрани представители и защитници на европейските ценности, ние пишем, за да изразим дълбоката си загриженост от настоящата политическа ситуация в Сърбия. Докато пишем тези редове, режимът в Сърбия е дълбоко разтърсен от безпрецедентен протест на студенти и граждани. Той беше предизвикан от смъртта на петнадесет души при срутването на козирката на гарата в Нови Сад, на фона на явна корупция и разхищения. Цялата налична информация за причините за това престъпление води директно към върховете на държавата. Студентският бунт, блокадите на факултетите в цяла Сърбия, спирането на работа и масовите демонстрации на гражданите изпращат ясно послание: на корупцията трябва да се сложи край веднъж завинаги.

Но това, което ни възмущава още повече и е една от основните причини за това писмо, е, че този режим нямаше да може да продължи толкова дълго без двусмислената и непоследователна позиция на Европейския съюз спрямо Сърбия. Години наред Брюксел си затваряше очите за изстъпленията на управляващия режим и, което е още по-лошо, понякога открито го подкрепяше. Европа, от която икономиката на Сърбия зависи почти изцяло повече от двадесет години, изглежда системно си затваря очите за смущаващите и фундаментално антиевропейски аспекти на сегашното правителство в Сърбия.

При управлението на Вучич в Сърбия държавните служители, които се осмеляват да се противопоставят на престъпния режим, са преследвани. Укриват се доказателства за убийства, в които са замесени високопоставени служители. Полицаите, които разкриват връзките на режима с организираната престъпност, са заплашвани със смърт, а тези, които пребиват до смърт задържани в полицейските участъци, остават ненаказани. Работниците са принуждавани да присъстват на митинги в подкрепа на режима или рискуват да бъдат уволнени. Активисти, студенти, учители, журналисти и членове на опозиционни партии са задържани, арестувани, следени и подслушвани, докато милиционерите на режима и активистите на Сръбската прогресивна партия, които организират нападения над граждани, са оправдавани.

Въпреки всичко това правителството на Александър Вучич е открито подкрепяно или поне толерирано от основните играчи в европейската политика, въпреки че действията му са в пълно противоречие с най-основните европейски ценности.

Европейският съюз смята, че пълният контрол на режима върху националните медии, парализата на съдебната система, фалшифицираните избирателни списъци и дори терористичните атаки в Косово, извършени от хора, които се ползват с държавна закрила и реализират милионни печалби, са ефимерни и второстепенни явления. За да отдалечи Сърбия от руското влияние, Европа избра да подкрепи един нестабилен и опасен режим, ръководен от държавен глава, който не се колебае да размахва паравоенна заплаха и да използва проруски екстремисти, за да поддържа властта си.

В настоящия контекст на големи световни сътресения Европа, нейните политически играчи и общественото мнение трябва ясно да имат предвид, че Сърбия под управлението на Александър Вучич е станала нестабилна и опасна за сигурността на всички. Европейското бездействие, продължаващото руско влияние и дейността на организираната престъпност се обединяват в подкрепа на един откровено престъпен режим, който представлява сериозна заплаха не само за осъществяването на основните права на сръбските граждани, но и за регионалната и европейската сигурност и стабилност.
Този анализ се илюстрира по-специално от многобройните заплахи, отправени към граждани на ЕС на сръбска територия, включително неотдавнашното разгръщане на сръбската полиция срещу граждани на Хърватия, Словения, Румъния, както и на Северна Македония и Албания, и тяхното експулсиране без никакво правно основание. Режимът, който потъва в сериозна криза, сега работи интензивно за създаване на потенциал за конфликт в региона, като същевременно изостря националистическото напрежение и съживява параноичните спекулации за „чуждестранни агенти“.
Днес сръбският народ се бори за демокрация, свобода на печата и независима съдебна система - ценности, които са в основата на Европейския съюз. Историята вече е показала докъде водят снизходителността и слепотата към авторитарните и корумпирани режими.

Призоваваме европейските лидери да подкрепят недвусмислено борбата за свободна, демократична и европейска Сърбия. Европейският съюз не може повече да се задоволява с половинчати мерки: той трябва да спазва принципите, които защитава. Подкрепата за демократичните процеси, борбата с корупцията, борбата за свобода на медиите и борбата за възстановяване на независимата съдебна система, която през последното десетилетие напълно се срина, трябва да бъде недвусмислена. С надеждата, че ще приемете молбата ни и ще предадете посланието ни на европейското обществено мнение, което има правото и задължението да знае какво се случва в непосредственото му съседство, моля приемете нашите най-сърдечни поздрави". 

--------------

БГНЕС публикува и част от имената на подписалите откритото писмо до ръководителите в ЕС и ЕК:

Деян Атанацкович, писател и активист
Иван Лалич, драматург
Аида Чорович, историк на изкуството и активист
Горан Маркович, режисьор
Милица Чубрило Филипович, журналистка
Душан Петричич, художник
Раде Радованович, журналист и писател
Ирина Суботич, изкуствовед
Миряна Джурджевич, писателка
Душан Теодорович, академик
Марко Шелич Марчело, музикант и писател
Дубравка Стоянович, професор в Белградския университет
Биляна Стойкович, професор в Белградския университет
Бане Трифутнович, актьор
Весна Ракич Водинелич, професор в Белградския университет
Проф. д-р Владимир В. Водинелич, професор в Белградския университет
Любодраг Стоядинович, журналист и писател
Петър Пека Попович, журналист
Биляна Вилимон, художник
Ненад Кулачин, журналист
Марко Видойкович, писател
Кокан Младенович, сценичен мениджър
д-р Татяна Вербич, доцент в Белградския университет
Стеван Филипович, режисьор
Нови Небойша Миленкович, историк на изкуството и писател
Мария Сърдич, активист
Ненад Костич, академик
д-р Зоран Радованович, професор от Белградския университет 
Небойша Ромчевич, драматург
Весна Пешич, социолог и политик
Ана Котевска, музиколог
Биляна Степанович, икономист
Дубравка Маркович, журналист
Тамара Джамоня Игнятович, професор във Философския факултет
Йелисавета Татич Чутурило, сценограф
Тамара Трипич, Мрежа за демократичен диалог
Ана Хегедиш Лалич, журналист
Динко Грухонич, учител и журналист
Мая Лалич, архитект
Марко Ладжушич, художник и преподавател
Любиша Йованович, професор
Йелица Минич, председател на Европейското движение
Йелка Йованович, журналист
Александър Баукал, професор 
Зоран Хамович, издател
Драган Великич, писател
Александра Боснич Джурич, специалист по културология
Сърдан Голубович, сценичен мениджър. I БГНЕС


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети